annalog

annalog

Mozgólépcső

2011. február 16. - annalog

A tervem az volt, hogy drága második kommentelőm kérésére csak azért is az ebédemről lesz szó, de megint közbejött valami, amit muszáj megírnom.

A mozgólépcsőn való közlekedés nyomorúságáról már mindenféle érvet hallottunk pro és kontra (www.gyakorikerdesek.hu/kozlekedes__tomegkozlekedes__252550-miert-nem-allnak-az-emberek-a-mozgolepcson-a-jobb-oldalra-mikor-erre-tobb-helye). Most már nem íratlan szabály a jobbra állj, de ennek ellenére sem változott a helyzet. Én sem tudok hozzájárulni új motívummal a vitához, csak leírom a legfrissebb élményemet.  Amióta Budapesten dolgozom az életem csupa elkéredzkedés és rohanás, hogy elérjem a szentendrei HÉV-et, mert a gyerekek ott járnak iskolába. Ezalatt a négy év alatt találkoztam mindenféle emberrel a mozgólépcsőn; nekem újat már nem nagyon lehet mutatni. Ismerem a beszólókat - hova sietsz? -, a felháborodva megjegyzést tevőket, a rondán nézőket, olyannal is találkoztam, aki miután félrehúzódott, számonkérte, hogy miért nem mondtam köszönetet. De tegnapelőtt még én is meglepódtem. 3 perccel később indultam el a munkahelyemről, s ezért gyalogolnom kellett a Batthyány téri lépcsőn. A közepe felé elakadtam, mert az emberek cikk-cakkban álltak, de ezt csak későn vettem észre, és egy fiatal - talán még 30 sem volt - nő mögötti lépcsőn torpantam meg: ő bal, én meg a jobb oldalon, s eközben kicsit hozzáértem a táskájához. Láttam, hogy izeg-mozog, de nem gondoltam semmire. Végül mikor leléptünk a lépcsőről, tett egy megjegyzést, amit igazán meg sem értettem, mert olyan dühödt szenvedéllyel mondta, a fogai között szűrve a szavakat, hogy nagyon szíven ütött. Vajon valaki megbántotta, és ki kellett élnie a dühét vagy azért szólt csak fenn, mert félt tőlem? Talán ő is olyan ember, aki személyes sértésnek veszi, ha valaki a sokaságban hozzá ér? Pár napja láttam, hogy egy ötvenes nő ököllel ütött egy másikba, aki elélépett a tömegben.

Tudom, hogy a környezet is tehet ezekről a dolgokról; vannak emberi kapcsolatokat serkentő és gátló terek. A metró határozottan a második kategóriába tartozik: keskeny lépcsők, rosszul tervezett lejárók; nézzék csak a következő képeket! Már előre kódolva van az ütközés, mind szó szerinti, mind átvitt értelemben.

 

 

 

  Legtöbbünk életformája sem kiegyensúlyozott - bár a Keletinél, a gyalogosforgalmat terelő keskeny karámban feltűnően sok a párosan andalgó ember...  Na de ez csak egy rosszindulatú megjegyzés volt:) Ha ugyanis körülnézek a metrón vagy a héven, csupa legörbülő, rosszkedvű szájszegletet látok.

 

 Kedves olvasó, vigyázzon a szájszegletére!

U.i.: megígérem, hogy legközelebb az ebédemről fogok írni!

A bejegyzés trackback címe:

https://annalog.blog.hu/api/trackback/id/tr242665282

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

2011.02.16. 14:47:34

mentalitás kérdése csak.a törökök közt élve egy dolgot nagyon hamar megtanul az ember: mindenki siet, az emberek minden rendszer nélkül közlekednek, legyen szó gyalogosról, vagy sofőrről, de mindenki borzasztó udvarias és senki nem orrol meg ránk, ha előrébb furakodunk. rossz kimondani, de tényleg a mentalitással van a baj. az ebédes posztot meg követelem :)

anaton 2011.02.16. 20:53:23

Kedves annalog! Szerintem az indító végén írtakban van a lényeg. A boldogtalan,(lelki) beteg ember másként éli meg a körülményeket.Belülről robbanásig feszült és elég egy ártatlan mozzanat és a szelep kiold, aki éppen ott van arra "ömlik" az összes felgyülemlett düh és keserűség.Ha belül rendben van, a keskeny lépcsőket és furcsa átjárókat csak izgalmas élményként éli meg.
U.i.: Ne vega legyen ebédre!

annalog 2011.02.18. 12:21:39

@anaton: Kedves Anaton és Balatony! Az jutott eszembe a hozzászólásukról, hogy az emberek türelmetlen viselkedése kapcsolatban lehet az E.T. Hall könyvében (Rejtett dimenziók) kifejtett emberi térérzékelés elméletével, melynek része a térközszabályozás, azaz, hogy két beszélgető ember milyen közel áll egymáshoz személyes illetve személytelen viszony esetén. Szerintem ez is egy lehetséges magyarázat a mozgólépcsőn történtekre. A mi kultúránkban csak a jó ismerősök állnak karnyújtáson belül, ha egy ismeretlen ilyet tesz, az ember önkéntelenül is hátrahőköl. Ezt a mozgólépcsőn viszont nem teheti meg, ezért kényelmetlenül érzi magát, és habitustól függően agresszív vagy depressziós lesz. És a fenti elmélet alapján megérthető Balatony tapasztalata is, a törökök azért nem zavartatják magukat a tömegben, mert nekik sokkal szélesebb a személyes terük.

LaDia 2011.03.02. 10:19:41

Kedves annalog!
Ha már a tömegközlekedés - mozgólépcső - került szóba, szerintem nyugodtan lehetne ezt, a teljes itthoni közlekedésünkre is kivetíteni.
Pár éve még én is aktívan használtam a tömegközlekedési járműveket. Volt olyan időszak, hogy minden nap, mire beértem tömegközlekedéssel a munkahelyemre, úgy felidegesítettem magam, hogy csak néztek szegény kollégák. Nem győztem mesélni, hogy mi minden történt.
Nagyon örültem, mikor lett egy kisautóm és már nem kellett tömegközlekedéssel utazni, annak ellenére, hogy persze ezzel egy más fajta problémát tapasztaltam meg. Autós közlekedési kultúráról sem lehet beszélni, viszont mégis úgy érzem, hogy legalább, ha autóval közlekedek nem tudnak a személyes terembe férkőzni.
Vajon mikor fog megváltozni a közlekedéshez való viszonyunk?

annalog 2011.03.07. 11:46:45

@LaDia: Kedves LaDia! (Milyen jó név!)
Hall szerint a személyes terünket kiterjesztjük az autónkra is, s ez magyarázza, hogy az olaszok, törökök mindenki elé bevágnak, rámennek a "seggére", míg mi személyes sértésnek érezzük ugyanezt. A közlekedési kultrúra meg mutatja a társadalom általános kultúráját. Arra gondolok, hogy amíg azt tanítjuk a gyerekeinknek, hogy fiam-lányom ebben a világban csak úgy boldogulsz, ha a magad hasznát nézed, mással nem törődsz, akkor nem kell csodálkozni a vezetési stíluson sem. Ami egyébként egy pár éve feltűnt, hogy az erőszakos vezetők között egyre több különböző korú, de inkább ötvenes nővel találkozom. Hol van a legendás empátiás készség, ami általában rájuk jellemző?! (Ezért nem szeretem a sztereotípiákat.)

annalog 2011.03.07. 12:17:50

@annalog: Bocsánat az elírásért, természetesen "a közlekedési kultúra"!
süti beállítások módosítása