Miklósra mindig számíthatok madárügyben (persze nemcsak abban :-)). Még az egyik londoni bejegyzésemben (Madár V.) lefényképeztem két sirályt, amikről fogalmam nem volt, hogy milyenek.
Íme a megfejtés, ami ráadásul felmentést ad a kacsabeazonosítás alól is:
"Egyébként a május 16-i blogbejegyzésben a "fogalmam sincs milyenek" valószínűleg fiatal ezüstsirályok (Larus argentus), angolul herring gull, ami félrevezető, mert magyarul a Larus fuscus-t hívják heringsirálynak (ez a Lesser black backed gull magyar neve)." (Nagyon jó név, ugye? /Anna/) "...És azt hiszem, hogy az egyik első teles, a másik (ami közelebb áll, és szürke a háta), az pedig második teles. Ezek a sirályok (és a tengeri sirályok többsége) a negyedik télen éri el a végleges színét. És persze teljesen más a téli tollazata, mint a nyári. Más a fiatalkori, és más a kifejlett. Ez azután igen változatos (de fiatal korban és télen alig megkülönböztethető) színeket eredményez. Az első télen igen sok faj fiatal egyedeit alig lehet megkülönböztetni. És a téli tollas öregeket is nehezebb megkülönböztetni, mint a nászruhás hímeket. (Azok a legfelismerhetőbbek.) Szóval hagyjuk a sirályokat, ha lehet! Ja, és a kacsahibrideket is. :-)"
További kiegészítések sirály-ügyben:
"Egyébként bármelyik tengeri sirály magyar, angol, vagy latin nevét beütöd a gugliba, és rákattintasz az "Images" boxra, akkor láthatod a színezetek változatosságát egy fajon belül, illetve a hasonlóságot a fajok fiatal egyedei, illetve téli tollas példányai között" (evvel csak az a baj, hogy a guglis kereséshez legalább valamilyen elképzelésre szükség van a madár nevét illetően /Anna/). "...Ráadásul hozzánk ritkán vetődnek, és csak bizonyos fajok, tehát lehet, hogy csak számomra nehezen megkülönböztethetők, mert kevéssé ismerem őket. Lehet, hogy a tengerparti madárkedvelők első pillantásra löknék egy madarat vagy a képét látva, hogy "második teles, téli tollazatú, hím ezüstsirály", amikor én még csak hümmögnék."